TOP

Ballar

Organik Çicek Balı

Sivas Bölgesinin, yaklaşık 2000 m rakımlı Gürklevik Dağı ve Kösedağı bölgelerinde konuş lanmış Türkiye’nin ilk teknik arıcılarından Mürteza Öğretmen ekolünün yetiştirdiği Umay Herbal ailesinin arıcıları tarafından üretilen Poliflora çiçek balı. Ağacın yetişemediği yük sekliklerde konuşlanmanın sağladığı geniş bitki florası ve endemik bitki çeşitliliği ile kendine has rehası bulunur. Almanya merkezli CERES Gmbh. tarafından kontrol edilmektedir. Türkiye ve AB tarafından onaylanmış Organik tarım sertifikasına sahiptir.

Pastörizasyon işlemine tabi tutulmayan ürün bu anlamda besin değerlerini en iyi şekilde koruyarak şişeleme yapılmıştır. Bu sebeple zaman ve ısıl koşullar sebebi ile kristalleşmeye uğrayabilir, bu durumda bu hali ile tüketebilir ya da benmari usulü ile ısıtarak eski formana kavuşabilir.

Organik Çam Balı

Antalya bölgesinin kuzeyinde Toroslar eteğinde bulunan çamlık alandan konuşlanmış, Türkiye’nin ilk teknik arıcılarından Mürteza Öğretmen ekolünün yetiştirdiği Umay Herbal ailesinin arıcıları tarafından üretilmektedir. Salgı balı kategorisine giren bu bal, yoğun olarak çam ağacı salgılarından ve bölgedeki diğer çiçeklerden elde edilir. Arılar, Salgı balını çiçek ballarından farklı bir yöntem ile ürettiği için daha farklı bir fayda alanı mevcuttur. Almanya merkezli CERES Gmbh. tarafından kontrol edilmektedir. Türkiye ve AB tarafından onaylanmış Organik tarım sertifikasına sahiptir. Pastörizasyon işlemine tabi tutulmayan ürün bu anlamda besin değerlerini en iyi şekilde koruyarak şişeleme yapılmıştır.

Organik Kestane Balı

Sözleşmeli arıcılık modeli ile firmamıza bağlı arıcılar tarafından üretilen kestane balı, monoflora yapısındadır. Çok yoğun kestane çiçeklerinden (fageceae familyası, castanea sp. ) elde edilen bu bal, kestane çiçeği yoğunluğu sebebi ile sanıldığının aksine boğaz yakmayan fakat koyu renkli ve sert rehalı bir üründür. Son derece baskın olan kestane çiçekleri ile bal severlere farklı bir keyif ve fayda sunmaktadır. Almanya merkezli CERES Gmbh. tarafından kontrol edilmektedir ve yine aynı firma tarafından sertifikalandırılmaktadır. Tüm diğer ürünlerimizde olduğu gibi, şeker vb analizler dışında zirai ilaç kalıntısı , antibiyotik kalıntı analizleri de yapılmaktadır. Pastörizasyon işlemine tabi tutulmayan ürün bu anlamda besin değerlerini en iyi şekilde koruyarak şişeleme yapılmıştır.

Lavanta Balı

Sözleşmeli arıcılık modeli ile firmamıza bağlı arıcılar tarafından üretilen bu bal Isparta bölgesinde yoğun olarak bulunan lavanta alanlarından elde edilir. monoflora yapısındadır ve yoğun olarak lavanta çiçeğinden elde edilir. Eşsiz lavatna kokusunu ve rehasını kapağını açar açmaz hissedeceğiniz bu ürün farklı bir bal keyfi sunuyor. Pastörizasyon işlemine tabi tutulmayan ürün bu anlamda besin değerlerini en iyi şekilde koruyarak şişeleme yapılmıştır. Diğer ballara nazaran çiçek yapısından kaynaklı daha hızlı kristalleşme eğilimi gösteren bu balı, kristalleşmeye uğrar ise bu hali ile tüketebilir ya da benmari usulü ile ısıtarak eski formana kavuşturabilirsiniz. Farklı gıdalar ile birleştirerek yeni tatlar elde edebilirsiniz.