TOP

Hakkımızda birkaç kelime

Köy Öğretmeni Mürteza Bey

Mürteza Üstündağ, Sivas’ın Zara kazasında , henüz ilkokulda köyünden çıkıp Köy Enstitülerinde eğitim görmeye başlar. 1947 yılında genç ve idealist bir öğretmen olarak hayata atılır ve tüm hayatı boyunca köylüye, hayvancılıktan çiftçiliğe kadar, öğrendiği her türlü teknik bilgiyi aktarır, bununla sorumludur artık. Aynı azimle 1959 yılında , o tarihe kadar karadüzen ve verimsiz bir yapıda olan arıcılığa el atarak Zara bölgesinde “teknik arıcılığa” başlar. Hayatı boyunca da hem öğrenir hem öğretir. Öyle ki şimdilerde balı ile adından söz ettiren Zara’da arıcıların Mürteza Hocasıdır.

 

1990’lı yıllarda ortaya çıkan şeker balına pek hayıflanır, delikli demir çıktı mertlik bozuldu der lakin yolundan sapmaz. Arıcılık belki bir hastalıktır, bulaşan iflah olmaz. Öğretmen olan , teknik eğitim alan evlatları da bu işe koyulur.

 

1959 Yılından Günümüze,

 

Yıllar yılı her yaz göçebe hayatı yaşanır. Birkaç çadır ile dağların tepelerinde geçen hayat içerisinde torunlar büyür. Onlarla dolaşılır onlarla çalışılır, onlara da bu arıcılık hastalığına bulaşır.

 

Uzun yıllar boyunca kaliteyi arayan firmalara tedarikte bulunduktan sonra , “ EKEN BİZİZ, BİÇEN BİZİZ SATAN DA BİZ OLMALIYIZ” diyerek uzun süre mühendislik yapan fakat dağda bayırda arıcılık hastalığına kapılan torunlar da 3. Nesil olarak işe koyulur. Böylece 2014 yılında “Umay Herbal” markası doğar.

 

Yine aynı sene Almanya merkezli CERES Gmbh. İle anlaşılarak hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliğinde geçerli olan organik tarım sertifikasına sahip olunur.

 

Ve şimdi

 

Şimdilerde ise Umay Herbal, sadece bal değil, polen, arısütü , propolis gibi arı ürünleri üzerinde teknik çalışmalar yapmakta ve çeşitli laboratuvarlar ile ortak çalışmalar yürüterek ürün geliştirmektedir.

 

Arıcı ile tüketici arasına tüccar koymadan , üreten ve böylece ürettiğine hakim olarak, yurtdışı ve yurtiçindeki pek çok mutlu kullanıcı ile koca bir aile olma hevesindedir.

 

Sivas’ın engin dağlarında Gürlevik ve Kösedağında merkez arı grupları bulunmakta, yolu dağlara düşen herkesi bir parça sac ekmeğinin arasına bal katık etmeye beklemektedir.

 

Umay Arıcılık ve Bitkisel Ürünler San. ve Tic. Ltd. Şti.

Size Ne Sunuyoruz ?

1

Sadece doğal arı ürünleri

Tüm ürünler glikoz nem protein ve HMF analizlerine tabi tutulduktan sonra sizlere sunulmaktadır. Bağlı bulunan tüm arı grupları bu bağlamda seçilmektedir.

2

Uluslararası Organik Sertifika

Almanya menşei CERES firması gözetiminde yapılan Organik üretim, Türkiye dışında tüm Avrupada geçerli gerekli şartlar altında üretilmektedir.

3

Üreticiden Sizlere

Bizler 60 yılı aşkın arıcılık birikimi ile kendi kolonilerimizden ve denetimini bizlerin yaptığı kolonilerden derlediğimiz ürünlerle sizlerin karşısına çıkarmaktayız.