TOP

Polen

Polen (Çiçek Tozu) çiçeğin erkek hücresidir. Polen, çiçeğin erkek organının (stamen) başçığında yer alan polen keselerinde çiçek tozu ana hücreleri tarafından meydana getirilir. Olgunlukta polen keselerinin patlamasıyla dışarı atılır. Bu ince ve renkli toz tanecikleri, çiçekten çiçeğe dolaşan arılar tarafından taşınıp kovanlara doldurulur. Kovandan çıkan bal arısı, yaklaşık 2000 çiçeği tek tek dolaşarak larvaları ve ana arıyı beslemek için çiçeklerin ortasında bulunan polen tozlarını, özel bir salgı ile arka ayaklarına toplayarak, iki küçük topçuk yaparak yuvaya getirir.

Kovanın önünde bulunan, polen tuzağı denilen kaptan geçerken özel kutuya düşürmek zorunda kalır. Bu şekilde toplanan polen, özel makinelerde veya güneş altında kurutularak hazır hale getirilir. Polenin değeri, arının uğradığı çiçek türünün çokluğuyla artar. En iyi polen, en çok çeşitli çiçek bulunan arazilerin polenidir.

polen içeriği verilirken birçok polen kaynağının ortalamasından yararlanılarak, sonuçlar yaklaşık değerler olarak verilmektedir. Buna göre, ortalama olarak polenin, yaklaşık %25’i, en az 18 amino asit içeren, proteindir. Buna ek olarak, polen de çeşitli vitaminler, 28 farklı mineral, 11 enzim ya da koenzim, 14 yağ asidi, 11 karbonhidrat ve hormon bulunmakta olup, kalorisi düşüktür. Polenin, bal arısı larvasının beslenmesi için çok önemli olan B vitaminlerince de zengin (B1, B2, B3, B5, B6) olduğu ve vitamin C, A, E, karotenoidler, folik asit, rutin, biotin, niasin, riboflavin, HGH (insan büyüme hormonu) ve gonadotropin içerdiği de saptanmıştır.

Polenin kimyasal kompozisyonu, bitki türleri arasında çeşitlilik gösterir. Ayrıca polen gelişirken oluşan iklimsel çevre ve depolama metotları da polenin içeriğinin değişmesinde etkili olmaktadır.

http://www.tab.org.tr/

Size Ne Sunuyoruz ?

1

Sadece doğal arı ürünleri

Tüm ürünler glikoz nem protein ve HMF analizlerine tabi tutulduktan sonra sizlere sunulmaktadır. Bağlı bulunan tüm arı grupları bu bağlamda seçilmektedir.

2

Uluslararası Organik Sertifika

Almanya menşei CERES firması gözetiminde yapılan Organik üretim, Türkiye dışında tüm Avrupada geçerli gerekli şartlar altında üretilmektedir.

3

Üreticiden Sizlere

Bizler 60 yılı aşkın arıcılık birikimi ile kendi kolonilerimizden ve denetimini bizlerin yaptığı kolonilerden derlediğimiz ürünlerle sizlerin karşısına çıkarmaktayız.

Ürün Kataloğu 2016-2017